TA PISSIS NURKA!

Jõuad peale pikka päeva koju, sulle traavib vastu õnneliku näoga lemmik, saba uljalt püsti ja siis sa märkad… jälle on loik toas. No mis tal ometi häda on, et ta nii teeb, on ilmselt esimene ja kõige targem mõte. Sest mingi mure peab ju loomal olema, sest oma tuba ei peaks tualetina kasutama, eks?
Räägime täiskasvanud koerast ja kassist, kellel kutsikapõlvetarkused omandatud, et kuhu oma hädasid teha sobib.
Ennem kui loomaga kurjustama asud, mõtle korraks, mis siis ikkagi looma niimoodi käituma paneb? Seda loiku ei tehta ju sinu kiusamiseks!
Esmalt katsuks välistada kõik meditsiinilised mured, näiteks, et loomal ei oleks põiepõletikku. Valulik kipitus põies ei lase loomal normaalselt uriini kinni hoida ja loiguke on paratamatu. Põiepõletikku aitab diagnoosida loomaarst looma läbivaatuse ja uriiniproovi põhjal. Põhjuseid võib olla teisigi ja neid aitab välja selgitada loomaarst.
Kui on selge, et asi pole meditsiiniline vaatame üle muud põhjused.
Kassid on tuntud esteedid ja mõned neist on nõus pissima ainult puhtasse kasti. Ja kui seda võtta pole, mis tal muud üle jääb kui nurka teha? Lahenduseks on pissikastide arvu suurendamine. Mõni kass pole nõus teiste nähes pissima ja teeb oma häda vanni alla. Abiks on seegi, kui kassi tualetile pappkast katteks peale panna. Kassile ei pruugi meeldida ka uus allapanu. Soovitaks vana ja uut liiva omavahel segada.
Isaste kasside märgistamine on maailmakuulus. Nad ei saa sinna midagi parata, kui loodus paremat vahendit pole andnud kui vänge haisuga pissi. Omasugustele tuleb selgelt teada anda, kust algavad tema territooriumi piirid. Isaste kasside märgistamiskäitumist aitab ohjata nende kastreerimine.
Nii nagu meie tunneme ennast kindlalt oma toas, nii loob kass enda lõhnaga oma ruumi. Paraku leidub see lõhnaaine ka kassi uriinis. Nii võib ka emane kass märgistama asuda, lisaks sellele, et poistele oma olemasolust teada anda.
Kasside ärevuskäitumine on uus teema, sest paljud lemmikud veedavad oma päevi üksinda tühjas toas, kuhu jõuavad kummalised helid ja imelikud lõhnad. Nõrgemanärvilised võivad ennast arutult lakkuma hakata, mõned hakkavad usinalt oma lõhna laiali jagama, et luua enda turvaline ruum. Kassil peab toas olema piisavalt tegevust ja kohti kuhu peituda.
Saadaval on n.ö. kasside õnnehormoonid, mida saab õhku ja mööblile pihustada. Toote nimi on Feliway ja seda saab osta loomakliinikutest.
Liigse ärevuse ja kartlikkuse all kannatavatele kassidele on Royal Canin loonud ravitoidu Calm, mille koostis aitab kassi organismil juurde toota hormooni nimega serotoniin, mis aitab tagasi hoida ärevuse teket. Stressiga kaasnevad sageli seedehäired ja nahaprobleemid, mille ennetamiseks on Calm toidus kergelt seeduvad valgud ja nahka toetavad õlid.
Väikesed koerad on endale külge saanud uksekella ja nähvaja kuulsuse, kahjuks kipuvad nad oma käitumisega seda kuulsust järjest kinnitama.
Paljud omanikud hingavad enne sügavalt sisse, kui koduukse lahti teevad – kes teab millega see koerake täna ennast rõõmustanud on? Ära näritud jalanõud, katki kraabitud diivan, hunnik nurgas või üksik käekotisang sest ülejäänu on tehtud lumehelvesteks? Või on oodata naabrite vihast külaskäiku, sest koer on terve päeva arutult haukunud? Selline käitumine viitab looma ebakindlusele üksioleku ajal. Kindlasti tuleb sellises olukorras üle vaadata karja suhted: toidukauss ei ole pilgeni täis alati ootamas – omanik on see võimas tegelane, kes suudab toidu hankida. Uksest välja minnes läheb karjajuht esimesena, et veenduda ümbritseva olukorra ohutuses, vähemalt koera silmis. Ka õues jalutades otsustab omanik kuhu poole ja millise kiirusega liikuda, kui on ette näha ohtlik olukord võõra koera näol, siis keerab omanik suuna rahulikult ohust eemale. Koer ei hüppa vaimustunult omaniku najal tervituseks ringi, vaid ootab omaniku luba. Mäng käib omaniku kutse peale ja troffee ehk mänguasi peaks enamikel juhtudel jääma omanikule. Nii õpib koer omanikku usaldama ja ei pea muretsema asjade üle, millest tema jõud niikuinii üle ei käi.
Koera närvisüsteemi stabiliseerimiseks sobib väga hästi Royal Canini Calm toit, mis aitab toime tulla stressiga ning stressist tulevate tervisehädadega, eelkõige tundliku seedmisega ja nahaprobleemidega.
Ka koertele on olemas rahustava ja ärevust leevendava toimega kaelarihmad ja pihustid Adaptil, mida samuti saab osta loomakliinikust.
Esmapilgule võimatule murele on lahendus olemas, loomade psüühika ja käitumine on mõjutatavad. Küsi julgelt abi oma loomaarsti käest!
Inge Mängel
Jüri loomakliinik