KUIDAS TEHA TUBASE KASSI ELU HUVITAVAKS?

cat-535011_640

Suur osa kassidest on tubase eluviisiga, hästi toidetud ja steriliseeritud või kastreeritud, mis kõik kokku muudavad kassi elu mugavaks, kuid ühtlasi teevad kassi laisaks. Kassil ei ole vajadust endale toitu jahtida ega palju liikuda, omaniku jaoks on diivanil nurruv kass piisav tõendus tema õnnelikust elust. Kahjuks kipuvad kassid sellise eluviisiga kiirelt kaalu koguma, kuid paks ja laisk kass ei ole õnnelik kass.

Liikumine hoiab kaalu normis, lihased toonuses, südametöö korras ning laseb kassil loomuomaselt käituda. Kassile on loomulik jahti pidada. Mäng, mis asendab jahti, peaks olema lühiajaline ja aktiivne, kass ei jaksa pikka aega järjest mängida. Kassi mänguasjad peaks arendama tema saagiinstinkti meenutades saaklooma käitumist: liikuma ettearvamatult, tegema häält ja olema väikesed. Mängu lõppedes peab kass saama ”saaklooma” kinni püüda, et vältida frustratsiooni. Lihtne ja odav viis vahva mänguasja tegemiseks on mõned toidupalad mässida salvräti sisse, siduda see nööri külge ja kas panna rippuma või vedada seda mööda maad, et kass saaks saaki rünnata.

Kassi mängima meelitamiseks sobivad ka eriliste lõhnaainetega immutatud mänguasjad.

Kassidele meeldib aknal putukaid püüda ja kui külmade saabudes neid enam võtta pole, saab seda mängu mängida laserpointeriga. Kass võib liikuva täpi tabamisega vägagi hasarti minna ja lausa pööraseid manöövreid teha.

Kassi saab õpetada tegema lihtsamaid trikke nagu koeragi: käppa andma, istuma ja keerutama.

Kui omanikku ei ole kodus, siis tuleb kassile tegevuse pakkumiseks mänguasjad välja jätta: õngele kinnitatud rippuv suletutt, ronimispuud ja peidukohad.

Ronimiskohti saab ka ise teha, kasvõi vanast raamaturiiulist, kui riiulitesse sobiva suurusega augud teha, kust kass läbi mahub. Iga jahimees peab saama ennast saagi varitsemiseks peita. Peidukohti peaks olema nii kõrgemates kohtades kui ka põrandal. Pappkastile auk sisse ja enamik kasse on sellega rahul.

Kassidele meeldib aknast välja vaadata ja jälgida õues toimuvat. Linnumajas toimuv võib kassi tundideks paigale naelutada.

Palju tegevust saab pakkuda kassile toidu otsimisega. Päris algajale piisab sellestki, et toidupalad pannakse laiali söögikoha ümber. Järgmisena ei pane toitu enam kaussi, vaid kausi alla. Loomulikult sobivad toidu peitmiseks ka ajaleht, käterätik, plastist joogitops ja vaibaserv. Krõbinaid võib panna munakarbi lohkudesse, kust kass need käpaga välja õngitsema peab. Edasijõudnute jaoks saab pappkarbi külje sisse teha mõne sentimeetrise läbimõõduga augu, kust parasjagu käpp sisse mahub, et karpi peidetud krõbinad kätte saada. Mängimiseks võib jätta toitu jagava mänguasja, mille saab ka ise teha plastikpudelist, sinna auke sisse lõigates.

 

Aktiivselt tegutseva kassi jälgimine ja temaga mängimine on omanikule põnev ning loob tiheda sideme looma ja inimese vahel. Kass elab tervena kauem ja pakub omanikule rõõmu pikkade aastate vältel.

 

Loomaarst Inge Mängel

Jüri loomakliinik