PUUKIDEST KOERTEL JA KASSIDEL

Puukidest koertel ja kassidel

Koerte- ja kasside peamised välisparasiidid meie tingimustes on puugid ja kirbud. Kirbud levivad tänu oma keerulisele elutsüklile aastaringselt. Puugid muutuvad aktiivseks aga siis, kui keskmiseks ööpäevaseks temperatuuriks on +5 oC ehk neid võib kohata juba aprillist ning sooja sügise korral isegi novembri lõpuni.

Koera või kassi karvade vahelt puugi leidmine ei ole meeldiv ja tema eemaldamine võib osutuda keeruliseks ning ohtlikuks nii koerale kui inimesele. Isegi kui puuk on täielikult eemaldatud, siis võib tema kinnitumise kohal tekkida mädane nahapõletik.
Puugid kannavad koertele ohtlikke haigusi, Eestis borrelioosi., anaplasmoosi ja erlihhioosi. Euroopas reisides võib koer puukide vahendusel nakatuda babesioosi, samuti erlihhioosi ja anaplasmoosi.
Borrelioos kulgeb koertel inimestest erinevalt, koertel on esmasteks tunnusteks palavik ja loidus, hilisemas haiguse järgus tekib koertel sageli longe ning kujunevad välja neerude-, südame- ja maksakahjustused.
Babesioos on puukide siirutatav haigus, mida põhjustab ainurakne parasiit, kes lõhustab vere punaliblesid. See haigus on maailmas laialt levinud ja soojade suvede tõttu on tekitaja jõudnud ka Eestisse. Haigusele on ravi olemas, kuid nakatunud koerad põevad babesioosi raskelt. Raskematel juhtudel võib koer babesioosi ka surra või tal võivad tekkida väga rasked tüsistused. Teaduslike uuringute põhjal jääb koer parasiidi kandjaks.

Kui puugil on õnnestunud lemmiklooma nahale kinnituda, pole soovitav teda käsitsi eemaldada, vaid kasutada spetsiaalset abivahendit. Puuki ei tohi enne eemaldamist mitte millegagi häirida (näiteks määrida õli või alkoholiga), vaid proovida ta elusana ja teda pigistamata kätte saada. Samuti tuleks kinnitunud puugid nahast eemaldada võimalikult kiiresti, sest nii väheneb nakkuse ülekandumise oht puugilt loomale. Naha küljest eemaldatud puuki ei maksaks näppude vahel katki pressida, sest nii võib nakkustekitaja väikeste nahahaavade kaudu sattuda inimese organismi ja põhjustada haigestumise. Pärast jalutuskäike õues on soovitav oma lemmikloom alati üle vaadata ja puukide leidmisel need kiiresti eemaldada.

Kasutage puugitõrjevahendit!
Parim viis puugid oma koerast ja kassist eemal hoida, on kasutada sobivat puugitõrjevahendit. Ühe pere kõikidele lemmikloomadele tuleks parasiiditõrjet teha üheaegselt. Nii on vastulöök parasiitidele tugevam ning lemmikloomad ning ka kõik teised pereliikmed paremini kaitstud.
Koertele mõeldud kirbu- ja puugitõrjevahendid ei sobi alati kassidele, ravimi pakendilt saab järgi vaadata, kas toodet võib kassil kasutada.
Valida on nii lemmikloomapoes kui loomakliinikutes müüdavate tõrjevahendite vahel. Lemmikloomapoodides on saadaval tugevalõhnalised looduslikud tõrjevahendid, kuid nende effektiivsus ei ole teada.
Loomakliinikust on võimalik osta nahapealseid täpilahuseid, karvadele piserdatavaid lahuseid, ravimkaelarihmasid ja nüüd ka tablette, mis toimivad nii puukide kui kirpude vastu.
Enam kasutatavad on täpilahused, mis pannakse looma turja nahale ning see toimib kirpude ja puukide vastu kuu aega. Osad tilgad suudavad ka sääski peletada. Vastavalt looma kehakaalule valitakse sobiv doos. Kui manustada soovitatud doosist väiksem kogus, ei ole see mitte kokkuhoid, vaid ravim ei toimi piisavalt efektiivselt ning selle toime kestab lubatust vähem. Täpilahuseid kasutades ei tohi neid naha sisse hõõruda, rohi levib ise mööda looma nahka laiali. Pikakarvaliste loomade puhul tuleb jälgida, et kogu ravim satuks nahale, mitte karvadele. Vähemalt 2 päeva enne ja pärast rohu panemist ei tohi looma pesta. Ravimi mõju võib lüheneda, kui koer käib sageli ujumas.

Ravimkaelarihma toimeaeg on pikem kui tilgalahusel, kui rihma kantakse pidevalt. Kui koera karvastik on must ja pulstunud, siis tuleb ta enne rihma kasutamist puhtaks pesta. Ravimkaelarihmaga ei ole soovitatav ujumas käia, kui rihm on siiski märjaks saanud, tuleb ta ära kuivatada, natuke venitada ja koerale kaela tagasi panna. Uuemad rihmad on puukidele, kirpudele ja sääskedele peletava toimega.

Lisaks eelpool nimetatutele on puukide tõrjeks saada nahale ja karvadele piserdatavad lahused, mis hakkavad toimima kohe, kuid kestus on ainult nädal.

Kliinikus on müügil puugieemalduskonks O´Tom. Väga tõhus vahend puugi eemaldamiseks kõikidelt loomadelt ja inimeselt ilma puuki ärritamata.

Jüri loomakliinik